Zdecie-Reda-A.Haleem

dr Reda Abdel Haleem

Egipt

Dr Reda Abdel Haleem jest z wykształcenia egiptologiem, ukończył Wydział Archeologii Uniwersytetu Kairskiego oraz Instytut Starożytnych Cywilizacji Uniwersytetu Zagazig, gdzie uzyskał tytuł doktorski.

Przez wiele lat był zatrudniony przez Najwyższą Radę Starożytności jako inspektor na terenie Trzech Piramid w Gizie. Brał też udział w wielu międzynarodowych misjach wykopaliskowych w Egipcie współpracując m.in. ze słynnym archeologiem amerykańskim, dr Markiem Lehnerem przy wykopaliskach w rejonie Sfinksa.

W roku 2007 nawiązał kontakt z Fundacją „Dar Światowida“ i od marca 2008 roku, gdy Najwyższa Rada Starożytności udzieliła oficjalnego pozwolenia na badania w rejonie Nekropolii w Hawarze, został zatrudniony przez Fundację jako kierownik prac badawczych i wykopaliskowych Egipsko-Polskiej Misji Archeologicznej w Fayum, której Dyrektorem był Dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Kairskiego, prof. dr Alaa Eldin Shaheen. Badania te były prowadzone na podstawie umowy naukowo-badawczej pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Uniwersytetem Kairskim, podpisanej w kwietniu 2008 roku.

W roku 2014 stał się oficjalnie członkiem Rady Fundacji Wspierania Badań nad Ujawnianiem Wiedzy Starożytnej i Współczesnej Mądrość Narodów i reprezentuje Fundacje na terenie Egiptu. Jego rolą jest kontakt w Ministerstwem Starożytności i działania w kierunku podpisania umowy naukowo-badawczej pomiędzy Fundacją Mądrość Narodów a Ministerstwem, w celu kontynuacji badań archeologicznych na terenie nekropolii w Hawarze oraz Trzech Piramid w Gizie.

W obecnej chwili pełni rolę dyrektora terenu Trzech Piramid odpowiedzialnego za kontakty międzynarodowe. Jest jednym z pierwszych egiptologów, który zwrócił uwagę na rzeźbę tzw. Drugiego Sfinksa, znajdującego się niedaleko Piramidy Chefrena. Jego artykuł dotyczący tej struktury znajduje się na stronie Fundacji: www.projektujawnianiawiedzy.com, sugeruje on wykonanie badań w tym rejonie z finansowaniem przez naszą Fundację.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.