Erich von Däniken

Szwajcaria

Erich von Däniken to szwajcarski pisarz i publicysta, który od ponad 45 lat promuje teorię, która zakłada, że Ziemię mogły w odległej przeszłości odwiedzać istoty pozaziemskie. Erich von Däniken napisał 41 książek dotyczących kontaktów z cywilizacjami z innych galaktyk. W tym zakresie uważany jest za autora wszechczasów, jeśli chodzi o literaturę faktu, które sprzedały się w ponad 73 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 32 języki.

W Stanach Zjednoczonych Erich von Däniken zyskał natychmiastową sławę dzięki specjalnemu programowi telewizyjnemu „W poszukiwaniu starożytnych astronautów”, opartym na jego pierwszej książce Chariots of the Gods (Rydwany bogów). Ponadto Erich von Däniken współtworzył i brał udział w licznych produkcjach filmowych i telewizyjnych, napisał wiele artykułów i kompilacji.

W 1996 roku amerykańska stacja telewizyjna ABC wyprodukowała film dokumentalny z Erichiem von Dänikenem. W tym samym roku niemiecka stacja RTL wyemitowała ten film w całej Europie. Dzięki 4,57 milionom widzów program osiągnął najwyższą ocenę oglądalności na każdym kanale. Łącznie 69% widzów miało mniej niż 50 lat. Nawet powtórka z 1 maja 1997 roku przyciągnęła 3,17 miliona widzów.

Największa na świecie rozgłośnia publiczna, ARD, wyprodukowała w 1998 roku dokument o Erichu von Dänikenie, a w lutym 2001 roku brytyjska stacja telewizyjna Twenty-Twenty również opublikowała biografię o Erichu von Dänikenie. Program ten po raz pierwszy został wyemitowany na kanale 4 i od tego czasu podróżował po całym świecie. W 2009 roku amerykański kanał telewizyjny History Channel rozpoczął przełomowy serial o hipotezach Ericha von Dänikena zatytułowany Ancient Aliens (Starożytni kosmici). Seria miała najwyższą oglądalność w całej swojej historii. Ten sukces zapoczątkował kontynuację filmowania i do marca 2018 roku serial ten będzie się mógł pochwalić łącznie 150 programami, wyświetlanymi w wielu językach na całym świecie.

Erich von Däniken, biegle włada czterema językami, jest zapalonym badaczem i podróżnikiem, pokonując średnio 180 000 kilometrów rocznie odwiedzając odległe zakątki Ziemi. To pozwala mu dokładnie przyjrzeć się zjawiskom, o których pisze. Jego organizacja badawcza, A.A.S.R.A. (legendarytimes.com) (Archeologia, Astronautyka i Stowarzyszenie Badawcze SETI), zrzesza laików i naukowców z różnych środowisk. Na arenie międzynarodowej organizacja liczy około 10 000 członków.

W Polsce wydanych zostało wiele tłumaczeń książek Ericha von Dänikena, m.in. Wspomnienia z przyszłości, Z powrotem do gwiazd, Dzień, w którym przybyli bogowie, Ciekawość zakazana, Bogowie nigdy nas nie opuścili, Poszukiwacze zaginionej wiedzy i wiele innych.

Na przestrzeni lat Erich von Däniken otrzymał wiele wyróżnień. W tym doktorat honoris causa Uniwersytetu w Boliwii (1975), a także honorowe obywatelstwo miasta Nazca, które zyskało rozgłos dzięki tajemniczym liniom i rzeźbieniom widocznym tylko z powietrza. Jesienią 1987 roku wraz z niemieckim astronautą Ulfem Merboldem został honorowym członkiem zakonu Cordon Bleu du Saint-Esprit. Erich von Däniken otrzymał w Brazylii nagrodę Premio Lourenço Filho w złocie i platynie. (Lurenço Filho był brazylijskim pedagogiem porównywalnym do szwajcarskiego Heinricha Pestalozziego).

W 2004 roku World Explorer’s Club przyznał Erichowi von Dänikenowi nagrodę World Explorer Prize. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim w Polsce.

8 kwietnia 2013 r. Brazylijska metropolia Curitba uhonorowała Ericha von Dänikena za całą jego pracę nad nierozwiązanymi tajemnicami z przeszłości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.