Tajemniczy Egipt

Erich von Däniken

Od niepamiętnych czasów egipskie budowle skrywały tajemnice, które nie są omawiane w klasycznej egiptologii. Na przykład świątynia Abydos została pierwotnie zbudowana, ponieważ została tam pochowana głowa boga Ozyrysa. Kim jest Ozyrys? Skąd on pochodzi? Dzięki imponującym zdjęciom Erich von Däniken udowadnia, że ogromna podbudowa dzisiejszej świątyni została zbudowana nieznaną techniką co najmniej 5000 lat temu.

W Abydos znajdują się również kolorowe przedstawienia „filaru Dżed”[1], obiektu o wyglądzie technicznym, który do dziś nie znalazł sensownego wytłumaczenia. Czy starożytni Egipcjanie znali w ogóle elektryczność? Erich von Däniken prowadzi widzów do grobowca pod świątynią Dendery. Tam na wilgotnych ścianach wyryta jest tajemnicza technologia przypominająca elektryczność.

Jaki był cel masywnych sarkofagów w tunelach pod Sakkarą? Erich von Däniken udowadnia sensacyjnym klipem filmowym, że sarkofagi potworów nie zawierały mumii byków, jak mówią turystom.

Jeśli chodzi o Płaskowyż w Gizie z trzema głównymi piramidami: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa Erich von Däniken zadaje pytanie: czy ci faraonowie naprawdę byli budowniczymi? Z humorem i bystrością Erich von Däniken analizuje wiedzę egipską, która nie pasuje do żadnej doktryny. Następnie publiczność wchodzi do piramid, schodzi do niedokończonej komory grobowej, wspina się do wielkiej galerii, do komnat królowych i królów i doświadcza ostrych jak brzytwa technicznych cudów, które nie mogły istnieć za czasów Cheopsa. W zapierającej dech w piersiach animacji Erich von Däniken obala istniejące teorie piramid i przenosi widza do tajnych szybów wewnątrz i wokół piramid. Szyby, które w rzeczywistości nie powinny istnieć.

Coś jest nie tak w starożytnym Egipcie – i nikt o tym nie mówi. Ta prezentacja ponownie wprowadza widza w zdumienie. Tutaj wypowiadane jest to, o czym inni nawet nie mają odwagi pomyśleć.


[1] Dżed – w starożytnym Egipcie filar, będący symbolem stabilności i trwałości, związanym z Ozyrysem. Przedstawiany w postaci pionowego słupa z czterema równoległymi, poziomymi belkami w górnej części był interpretowany jako kręgosłup Ozyrysa. Częsty motyw dekoracyjny, popularny jako amulet.

Teraz czytasz: Tajemniczy Egipt

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.